Поради психолога

Макарінська Анастасія Анатоліївна
практичний психолог

Поради батькам

Коли ми хотіли завести дитину, і потім під час вагітності, і навіть пізніше, коли навiть чарівне немовля гулькочить у  ліжечку, ми були впевнені, що будемо люблячими і уважними батьками. Перечитавши купу педагогічної літератури, ми були прекрасно підковані в теорії виховання, дитячої психології і створення добрих стосунків у сім'ї.

Але дитина росла, і наш час все більше займали проблеми насущні, серед яких був і залишався - брак грошей. У прагненні заробити, створити достаток у родині, домогтися кар'єрних висот ми відкладали на потім спілкування з дитиною, перекладали виховні функції спочатку на сад, потім на школу. Поки в один непрекрасний вечір не виявилося, що ми говоримо з дитиною на різних мовах, що він не розуміє того, що нам здається елементарним, що батьки йому нецікаві.

За метушнею життя у нас дуже мало часу на власних дітей, навіть найулюбленіших. Але ми небезнадійнi. Треба просто знати, як чинити, щоб навіть на відстані зберігти теплий контакт з дитиною, щоб не втратити вплив, щоб зберегти не лише власний авторитет, але і його любов.

1. Чесно собі дайте відповідь, а чи знаєте ви, чим займається ваша дитина під час вашої відсутності. Напевно,вiдповiдi немає. А діти дуже погано переносять самотність і нудьгу. Саме тому підлітки тягнуться у погану компанію, а діти шкодять. Весь вільний від шкільних занять час має бути зайнято тим, що дитині цікаво: малюванням, танцями, спортом і т.д. Для супроводу на заняття можна закликати інших родичів. Якщо ж ви вдома, але у вас немає часу займатися з дитиною - долучіть дитину до ваших занять. Адже ніщо так не об'єднує, як спільна справа, особливо якщо це догляд за маленьким братиком чи сестричкою. Нехай навіть дитина зробить щось не так - похваліть його і подякуйте за допомогу. Після таких слів може зав'язатися і задушевна бесіда.

2. Чи не відкуповуэтесь вiд почуття провини подарунками та іграшками. Ви ж знаєте, що любов купити неможливо, особливо дитячу. Не слід недооцінювати своєї дитини, вважаючи, що він нічого не розуміє і цілком щасливий з новою красивою машиною. Він розуміє, що батьки відгороджуються від нього купленими іграшками, вiд чого самотність його може стати ще гострішою. А з іншого боку подібний підхід може зробити з дитини егоїста і маніпулятора. Його вимоги з кожним днем будуть всі зростати, і з кожною своєю поступкою ви будете розписуватися у власній педагогічній неспроможності. А в душі дитини прагнення до речей може замінити тепло і доброту сімейних відносин.

3. Ваше слово - закон. Батько для дитини - це вища і непогрішна інстанція. А якщо слово і діло розходяться, то дитина починає плутатися і навіть лякатися. Якщо мама сказала, що мультики будуть тільки після того, як будуть прибрані іграшки - значить, так тому і бути.І мамі не можна пiддаватися на сльози і капризи - її дитина просто перевіряє на міцність даного слова. Але якщо тато пообіцяв після роботи пограти в футбол, то слово своє має стримати залізно.Інакше дитина перестане вірити в найулюбленіше, що у нього є - в батьків, а дуже скоро втратить  віру в справедливість, звідки з'явиться занижена самооцінка.

4. Вас боляче ранять слова «Я тебе ненавиджу!», «Ти погана!». Звичайно, але говорить їх дитина теж від болю, від самотності. Він хоче привернути вашу увагу, змусити пошкодувати про те, що проводили час не з ним. Але насправді дитина вас любить, інакше при вигляді вас не виражав би жодних емоцій.

5. Знаходьте хоча б хвилинку для щоденного розмови з малюком. І відверто відповідайте на його найгостріші питання. Не намагайтеся брехати чи маскувати відповідь в красиві слова - діти інстинктивно відчувають нещирість. Намагайтеся відповідати на запитання як можна більш повно. Якщо не знаєте точну відповідь - так і скажіть, попросивши відстрочення на чітко визначений проміжок часу. Підготуйтеся і скажіть, що ви вже готові відповідати. Пам'ятайте, що якщо ви вiдхилетесь від відповіді, то дитина отримає його з іншого джерела, і вам це може не сподобатися. Крім того, спотворене уявлення про що-небудь, отримане і закріплене в підсвідомості в дитинстві, може вплинути на психіку і на все подальше життя.

6. У тому, що ви не можете постійно перебувати з дитиною, є своя позитивна сторона - він стає самостійним. Похваліть його за придбані навички, подякуйте за допомогу, підкресліть важливість того, що він навчився робити сам, його дорослість. Виразіть свою повагу до особистості.

7. Пам'ятайте, що справа не в кількості проведеного разом часу, а в тому, чим воно наповнене. Адже навіть п'ять хвилин ввечері можна наповнити щирою участю. Коротка гра, перегляд фільму, яким дитина хоче поділитися, спільний прихід зі школи через сквер, в якому ви збирали листя і жолуді - все це зблизить вас з дитиною більше, ніж цілий день, проведений безцільно в одній кімнаті. У вихідний обов'язково присвятіть пару годин прогулянці на свіжому повітрі. Фізична активність корисна не тільки для здоров'я, але і сприяє психологічному зближенню.

8. Перестаньте себе звинувачувати за те, що мало проводите часу з дитиною. Самоїдство тільки посилить почуття провини і змусить діяти непедагогічно. Якщо ви зайняті справою, то за визначенням не можете бути нянькою. Виділіть конкретний час для спілкування з дитиною. Але зробіть цей час святим, ні за що і ніколи не допускайте інших справ у цей час. Заздалегідь сплануйте, чим ви будете займатися. Дитина, отримавши чіткий розподіл часу, теж буде спокійно чекати своєї години. Головне, не обдурити його очікувань. А додаткові хвилини спілкування будуть приємним бонусом і вам, і дитині.

Головне, чути свою дитину, ставиться до нього як до друга і розуміти, що він важлива частина вашого життя вже сьогодні, яку не можна відкладати на завтра.