Поради лікаря -педіатра

Дитина пішла в дитячий садок - подія радісна і для батьків, і для самого малюка. Скільки нового, не баченого досі він там відкриє, дізнається: нові обличчя, звуки, кольори ..

Чи може щось затьмарити ці перші дні дитини на новому місці? Іноді - так. Процес адаптації дитини в дитячому дошкільному закладі має в собі три складові: соціальна, психологічна та медична.

Як дитячий лікар, хочу поговорити з вами про останню - медичної - складову адаптацію дитини. Основна причина занепокоєння батьків - це можливі часті простудні захворювання дитини.

Як відомо, в кожному разі є причина і наслідок. Заздалегідь хочу сказати: важливо не те, як часто дитина хворіє на ГРЗ, а те, як він хворіє, як важко протікає кожне захворювання, чи мають місце наслідки - формування хронічного вогнища інфекції (аденоідіти, хронічні тонзиліти, нейродерміти).

З основних причин варто відзначити такі: безліч близькi контакти дітлахів, кожен з яких носить у своєму організмі різноманітне кількість мікроорганізмів, які потенційно можуть викликати захворювання.

Причому сама по собі дитина звикає до цієї «фауни», а приятель по ліжечку в садіковской групі може захворіти, якщо раніше не зустрічався з такими мікроорганізмами. Це одна з причин.

Інша - це, як не дивно на перший погляд, негативне ставлення дитини до дитячого садка. Неприйняття садка, утруднення контакту з іншими дітьми, розпещеність, гіперопіка - все це призводить до утруднення спілкування дитини з однолітками, його відчуженості в колективі.

А ця стресова ситуація призводить до включення «гормонів захисту» у малюка, які швидко виснажуються, приводячи до дезадаптації, зниження реактивності і захищеності організму малюка, його виснаження. Звідси схильність захворювань, здебільшого простудних.

Такий ось нехитрий ланцюжок. З першою причиною можна боротися підвищуючи рівень неспецифічної біологічної стійкості організму малюка - неспецифічна профілактика, загартовування (починаючи з місячного віку), раціональне розумне харчування.

Причому все це повинно проводитися задовго до першого відвідування садка. Друга причина усувається складніше: тут потрібно і батькам, і вихователям відчути себе в ролі психологів, шукати підхід до дитини, допомагати налаштуватися на життя в колективі, відкриваючи маляті двері в світ незвіданого, але разом з тим уникаючи протягів через ці двері.

Щоб допомогти дитині адаптувати свій організм, звичайно рекомендую «підвищити вологість навколишнього простору» - це дворазова вологе прибирання в квартирі, обов'язкове провітрювання, обов'язкові прогулянки з дитиною на свіжому повітрі.

Головне - не робити з малюка «тепличне рослина» . Далі - компоти (родзинки, курага, сухофрукти), не втрачає актуальності відвар шипшини, вітамінні чаї. З вітамінів - аскорбінова кислота, а також антистресові вітаміни А і Е у вікових дозуваннях, хоча б той же «Мульти-Табс Бебі».

Для нормалізації і повноцінності сну зазвичай рекомендую крапельки «Баю-бай». Але все одно ніякі вітаміни не замінять позитивних емоцій батьків і вихователів по відношенню до малюка, переступила поріг дитячого садка. Посмішка і сміх були, є і будуть найкращим засобом профілактики від усіх хвороб!

Уникнути або хоча б звести до мінімуму хвороби малюка в дитячому садку? Давайте поговоримо трохи про можливості загартовування.

Для початку - ваша квартира. Звикайте робити вологе прибирання до двох разів на день, нехай це стане вашою звичкою. Свіжий вологе повітря - це половина успіху в профілактики ГРЗ.

Провітрюйте кімнати, в ідеалі - відкриті кватирки при плюсовій температурі постійно. Хочу відзначити, що не закликаю влаштовувати протяги, як і не рекомендую використовувати вентилятори - вони не гартують, а дійсно піддають простудних захворювань маленьких і дорослих.

Ваша дитина звикла спати без ковдри? Сприяйте цьому. Не одягайте його як маленького хом'ячка, не закутують у всі наявні маєчки та футболочки. Безліч одежинок сприяє перегріванню, потіння, а все це навіть при легких перепадах температури (банальний протяг) призведе до зриву адаптації та можливого захворювання.

Дитина повинна сама навчитися регулювати свою температуру. Як ще один варіант захисту від перепадів температур, перегрівів, переохолоджень, можна порадити купати дитину при відкритих дверях у ванну, що не викликає перепадів вологості: ваш малюк, виринувши з водички, наплескавшись у ванночці, відчує себе комфортно, ніколи не замерзне.

Є таке поняття в клінічній медицині - «хронічний осередок інфекції». Це хронічні гайморити, риніти, тонзиліти, стрептодермії і т п. А також каріозні зуби. Тому прошу батьків вчасно санувати свої осередки (тобто, мами і тата, лікуєте у самих себе каріозні зуби і носоглотки обов'язково!)

Навіть якщо ви самі не хворієте в даний момент, але шкідлива бактерія «сидить» у вас в каріозних зубах або гайморової пазусі , вона цілком може спровокувати захворювання у дитини.

Цьому сприятиме стресовий стан організму малюка в перші дні перебування в садку. Якщо всі зуби здорові, гайморитів, тонзилітів не хворіли, то все одно, хоча б для власного спокою, здайте мазок на флору з носоглотки, і якщо в ньому виявиться не зовсім миролюбна бактерія - ліквідуйте її. Малюк вам буде вдячний.