Поради лікаря - Дитячі капризи

Практично протягом усього періоду дитинства дитині властиві капризи. Погодьтеся, що навіть самі поступливі і слухняні діти часом вередують.

Психологи намагаються встановити певні «часи викрутасів», властиві окремим періодам дорослішання, але нас батьків в першу чергу цікавлять питання, пов'язані з причинами виникнення такої поведінки і методи його корекції. Хочеться відразу відзначити, що від батьків в більшій мірі залежить стиль поведінки їх малюка, і, розібравшись в природі капризів і з'ясувавши свою правильну реакцію, Ви зможете відновити гармонію в своєму будинку і виховати врівноважену дитину.

Отже, капризи - це активні прояви злості і гніву, що супроводжуються дитячим криком, плачем і різними «спецефектами» у вигляді катання по підлозі, тупання ногами, кидання речей, пінанія, дряпання оточуючих і навіть спробами завдати болю самому собі. Дані сцени можуть протікати з різною тривалістю та інтенсивністю.

Схильність Вашого малюка до капризів можна встановити по його реакції на відмову в чому-небудь. Батькам нерідко доводиться захищати малюка від шкідливого поведінки своїм категоричним «ні», але якщо дитині вдалося домогтися бажаного за допомогою капризу, то він стане користуватися даним методом все частіше. Що ж робити батькам у таких ситуаціях? Насамперед створюємо правильний погляд на капризи дитини.

Звичайне явище чи патологія?

Дорогі мами й тата (а також їхні батьки, тобто бабусі і дідусі), запам'ятайте, що капризи - це неминуча частина дорослішання, і немає жодного «янголятка», який би ніколи не вередував.

Тому навіть говорити, що окремі епізоди примхливого поведінки малюка - це відхилення від норми - абсолютно не коректно і навіть небезпечно для малюка. Адже Ви можете вселити дитині, що він - «капризуля» і «плакса», а позиція батьків повинна виходити з розуміння про формування повноцінної особистості. Допоможіть дитині впоратися з труднощами.

У тому числі й емоційного характеру. Багато батьків погодяться, що досить часто за рамки норми виходить не дитяча поведінка, а брак батьківського терпіння і наша розгубленість у подібних ситуаціях. Щоб зрозуміти свого малюка, давайте розберемося в причинах «нападок примхливості».

Причини примх

Можна сміливо говорити про те, що практично немає «природженої капризулі». Часто на такі відчайдушні дії дитини підштовхує оточення маляти. Найпоширеніша причина дитячих капризів - це ігнорування потреб і потреб малюків з боку батьків, коли порушений зв'язок взаєморозуміння батьки-діти.

Це багатовікова проблема, коли ми нав'язуємо власне розуміння турботи і любові, не прислухаючись до «посланим сигналами» дитячої душі. І що робити маленькому чоловічкові, який ще не вміє правильно висловити або усмирити свої бажання і емоції - почуття незадоволеності проситься на волю і виливається в істеричні капризи, в надії знайти розуміння і підтримку батьків.

Це не означає потурати своїм дітям. Це значить почути сина або дочку до того, як вони перейдуть до капризів. Якщо з самого народження на призовні знаки малюка відгукуються співчутливі батьки, то потреба в примхах відпадає сама по собі. А ось якщо малюка «помічають» лише у випадку, коли він голосно плаче, то виникає потреба саме в такому простому способі залучення уваги.

Дитячі капризи

Другою причиною капризів може бути «слабкість до них» батьків. Якщо за «півгодинне уявлення» малюкові готові купити все, що він забажає, і змінити будь-яке «не можна» на «можна», то чому ж не користатися цим методом знову і знову. Неправильна реакція на капризи може привести до їх подальшого повторення.

Правильно реагуємо на капризи

На думку психологів, капризи уповільнюють розвиток дитини, і травмує нервову систему, тому переходимо до заходів з мінімізації дитячих капризів.

Вчимося лікувати капризи:

1. На початку капризу розкрийте для малюка свої обійми, завірте у своїй любові і підтримці і постарайтеся переключити його увагу, відволікти. Тільки табу - ніяких винагород в обмін на спокій.

2. Якщо малюк не йде на примирення, залиште його в спокої, не кричіть і не лайте його в цей момент - це шлях розпалювання істерик. Займіться чимось іншим. Нехай дитина виплесне емоції, не приймайте участь в «цій дії».

3. Самий перевірений метод лікування капризів - це спокій і тільки спокій. Залишені без уваги кілька примх надокучає малюкові. При виникненні капризу в магазині або людному місці просто візьміть малюка на руки і винесіть його, і нехай на волі він поплаче скільки завгодно.

Розмови, загрози і нотації під час капризу безглузді - дитина Вас просто не чує, він поглинений власними переживаннями. Тому коли емоції вщухнуть, ласкаво і миролюбно поговоріть з дитиною.

Розкажіть йому, наскільки Ви засмутилися, що він так плакав і кричав. Адже Ви просто не могли виконати його прохання, тому що .... Завірте крихітку, що при можливості Ви завжди виконайте його побажання і що Ви впевнені, що надалі Ви завжди зможете домовитися. Варто також повідомити дитині, що всі діти часом поводяться так, і, якщо каприз повториться, Ви разом впораєтеся з цією ситуацією.